Sütő és bonyodalom nélkül: sós karamellás csokis tortácska

szotyi_pite02_fin.jpg

A cukormentes sós karamellát régebben annyira gondoltam értelmesnek, mintha egy egészségtudatos vidámparkos cukormentes vattacukorral dobná fel a majálist. De bármennyire is önellentmondás ez az édesség, finom tud lenni. Sokan kókuszvirágcukorral készítik, ami több más cukorpótlóval ellentétben karamellizálható, de ha már all in, vagy inkább all out, akkor legyen cukorpótlómentes is. Nekem a mazsola nyújtotta leginkább a karamell ízvilágát, amikor aszalt gyümölcsökkel kísérleteztem. És ebben az édességben még hozzá jön a datolya és kakaópor adta csokoládés illúzió, és készen van egy nyári sláger.

 

Logikus lenne, ha az édesség iránti vágy a téli időszakban tombolná ki magát, amikor nagyjából négyféle gyümölcs kapható, amikor viszont van cseresznye, meggy, barack, dinnye és erdei bogyósok is, akkor nem motoszkálna folyton a lelkem súgólyukában. De ott van, és ha nem az enyémben, akkor a kislányoméban biztosan megszólal.  Így aztán kell valami sütemény, nincs mese. Strandidőben annyi könnyítés megengedhető, hogy a sütőt ne kapcsoljuk be.

 

A legtöbb nyers édesség úgy kezdődik, hogy áztass be egységnyi kesudiót. Ezt szerettem volna most elhagyni, egyfelől mert családi mennyiségben felhasználva már pofátlan összegbe kerül, másrészt mert mostanában kezdem újra felfedezni egy vitatott olajos magot, a napraforgómagot.

 

A Felelős gasztrohős csapatának legutóbbi, egzotikus superfoodokat és hasonló, magyar alapanyagokat összehasonlító kampányában a kesudió alternatívájaként szerepel az itthon nagy mennyiségben termeszetett napraforgómag. 2016-ban az Európai Unió legnagyobb napraforgó termelője lettünk,  és termésátlagban a vezető országok közt vagyunk.

Minél nagyobb mennyiségben állítanak elő valami, annál inkább adódik a kérdés, vajon mennyire egészséges. A napraforgó élettani hatásai közé sorolják, hogy remek növényi fehérje és B-vitamin forrás, esszenciális zsírsavakat, és olyan ásványi anyagokat is tartalmaz, mint magnézium, kálium, szelén. A mag fogyasztását egészségesebbnek tartják, mint a belőle kinyert olajat, de a magot sem jó túlzásba vinni. A magsütik, mint ez is, cukor nélkül is meglehetősen kalóriadúsak, alkalmanként ajánlottak.

 

szotyi_pite01_fin.jpg

 

 

Hozzávalók  4 db tartlet formához

 

A tésztához:

 

1 bögre napraforgómag

1 bögre zabpehely

½ bögre aszalt datolya

3-4 evőkanál minőségi kakaópor

2 evőkanál kókuszolaj

 

A krémhez:

 

1 bögre napraforgómag

1 bögre arany mazsola

3 evőkanál kókuszolaj

4-5 evőkanál növényi tej

néhány csipet só

 

Elkészítés:

 

A krémhez szánt napraforgómagot órákra beáztatom, fél-egy napot is ázhat. A vizét leöntöm.  

 

Az alaphoz a zabpelyhet és napraforgómagot ledarálom, hozzákeverem a kakaóport. A kimagozott datolyát a kókuszolajjal együtt pépesítem, és hozzágyúrom a száraz hozzávalókat. A masszát négy részre osztva a tortaformákba lapogatom, és letakarva hűtőbe teszem.

 

Most jön a karamella trükk: a mazsolát nem áztatom be, hanem szárazon, serpenyőben megpirítom. Ha langyosra hűlt, késes aprítóban az áztatott napraforgóval, és a kókuszolajjal krémesre keverem, apránként adagolva hozzá a növényi tejet, amennyi szükséges.

 

A behűtött tésztákat a krémmel megkenem, és néhány órán át még hűtöm.  

 

A bejegyzés trackback címe:

https://edespofa.blog.hu/api/trackback/id/tr7012638519

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása