Gyógyerős kamillás gyerek chai latte - végre iszik!

chai01_fin.jpg

Van, hogy minden kortyért küzdeni kell. Kisebbikem enni ugyan nagyon szeret, a víz is érdekli, mint jelenség, csak meginni ne kelljen. A földre, jobb esetben növényekre lehet locsolni, vagy ki a kádból, egyik formából a másikba, vagy a nővérére. A hegyoldalról lefele zubog, az égből is hullik alkalmanként, és tócsaként összegyűlik a betonon, amelyben megláthatja saját magát, beletapos, vagy nem értve a tiltakozást, beleül merengve. Izgalmas látnia azt is, hogy a víz fel tudja venni a váza formáját, ha meg forr, kicsapja a gőzt, az ablaküveg is homályos, mindez maga a mágia, kár lenne belőle egy cseppet is arra vesztegetni, hogy a szervezetébe juttassa. Így aztán mindenféle italötlettel előállok időnként. Az egyik ilyen meglepetés számomra a gyógynövény teából készült babásított chai latte volt, amire nem számítottam, hogy sikere lehet. De bejött.

 

Többféle számítás létezik arra, hogy a gyerekeknek kor és testsúly alapján mennyit lenne ideális inniuk (például itt a Gyerekápolás.hu portál kalkulátora ). Védőnőnk szerint ha nem akarunk precízen számolgatni, akkor nagyjából úgy kalkuláljunk, hogy féléves kortól fél liter, egyéves kortól iskolás korig átlagosan 1 liter folyadék lenne az egészséges napi mennyiség. Ez 5-6 pohár víznek megfelelő nettó ivást jelent, az ételekkel, gyümölcsökkel bevitt folyadékmennyiség ebbe nem számít bele. Ha kánikula van, lázas betegség, vagy extrém sok mozgás, akkor még nagyobb az igény. 

 

Elsősorban arra törekszem, hogy a vizet megszeresse - mármint lenyűgöző sokoldalúságának vizsgálatán felül inni is. Több kulacsát, poharait mindig szem előtt tartom, hogy eszébe jusson inni, és ha úton is vagyunk, kínálgatom. Ezenkívül különféle italokkal próbálkozom, amiből a higított növényi tej, a  saját készítésű gyümölcslevek, gyümölcskompótok, és a savanyúkáposzta leve (!) a legsikeresebbek, és újabban a remek indiai-angol találmány, a chai latte gyógyteára komponált változata is megy.

 

A chai, és annak különféle írásmódú változataii az indiai és kínai kultúra fekete teáira utalnak. A tejjel és melegítő hatású fűszerekkel ízesített fekete tea indiai eredetű, és az angol gyarmatosításnak köszönhető, hogy a szubkontinensen, majd Európában is elterjedt. A neve chai latte, masala chai, sok helyen ayurveda chainak is hívják, és utcákon, piacokon standoló teaárus, a chai wallah  készíti különböző fűszerek, mint bors, gyömbér, kardamom, fahéj, szegfűszeg, szerecsendió keverékével. Eredetileg bivalytejjel készült, és ahogyan az ízesítés egyéni, a felhasznált tej mennyisége is tájegységenként változik, van, ahol tejben főzik meg teát a fűszerekkel, van, ahol ⅔-⅓, vagy fele-fele arányban adják hozzá a tejet.

 

Ebben, a gyerekbarát változatban a  ⅔-⅓ arányt tartottam szem előtt a víz javára, és tehéntej helyett rizstejet használtam, mert nálunk az mehet inkább, de készülhet kókusztejjel, egyéves kortól magtejjel is. Bármilyen gyerektea együtt tud működni a masalával, a kardamon, fahéj, gyömbér, vagy a szegfűszeg kis mennyiségben akár 10 hónapos kortól kóstoltatható. Másfél éves kortól ezen fűszerek immunerősítő hatását gyógyteával még inkább lehet spilázni.

 

Korábban írtam arról a 7 olcsó és remek gyógynövényről, amit kisgyerekkorban bevethetünk nátha ellen, illetve megelőzésre, ezek közül ötből forrázatot készítünk. A kakukkfű és a bodza hatásos köhögéscsillapító, az apróbojtorján antibakteriális hatású, a kamilla és hársfavirág láz esetén is bevethető, az előbbi ráadásul természetesen édeskés íze miatt önmagában is szerethető. Mindegyikkel kipróbáltam a chai lattét, és a kamilla győzött, a másik két dobogós helyen a hárs és a bodza osztozott. De hajrá a többinek is!

 

Óvodáskorú gyerekeknek nagyjából 1 teáskanálnyi gyógyteából készült tea a javasolt mennyiség naponta. Ha kisebbekről van szó, akkor a következő mennyiséget érdemes felezni.

 

Hozzávalók 3 decihez:

2 dl víz

1 dl tej (nálunk rizstej)

1 teáskanál szálas gyógynövénytea, pl. kamilla

Fűszerek: 2 zöld kardamon, egy kisebb farabka fahéj, 2 szegfűszeg (mehet bele egy fél körömnyi gyömbér is, esetleg  vanília)

 

Elkészítés:

 

A teát nem főzöm, csak a gyógynövényt és a fűszereket a bögrébe mérem, 2 deci forrásban lévő vízzel leforrázom, tíz percig állni hagyom, leszűröm, majd rizstejjel felöntöm.

A bejegyzés trackback címe:

https://edespofa.blog.hu/api/trackback/id/tr7713814340

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása